21 paź

Dlaczego wybieramy książki Philippy Gregory?

                    Wielu autorów książek posiada bardzo solidną porcję wiedzy na tematy poruszane w książkach swojego autorstwa. Zazwyczaj wiedza ta to pasja ich życia przelana na kartki papieru tak, aby zachwycić i zaintrygować wszystkich czytelników. Ta prawda dotyczy także znanej pisarki książek Philippy Gregory, w których odbija się jej fascynacja historią szesnasto- i osiemnastowiecznej Anglii. Spod jej pióra wyszły takie sagi jak saga rodu Laceyów czy inne. Pisarka jest także autorką książek dla dzieci oraz powieści historycznych liczonych w setkach.

                    Najnowsza powieść Philippy Gregory, czyli „Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej” pozwala nam poznać losy Katarzyny Parr, czyli ostatniej żony Henryka VIII Tudora. Któż nie zna sławnego króla Henryka VIII, który aż sześciokrotnie się żenił mając za nic ówczesne konwenanse, różnice wieku czy inne przeszkody, które pokonywał dla własnej wygody o potrzeby. Król ten jest tak fascynującą postacią do dziś, że poświęcono mu liczne seriale telewizyjne, adaptacje filmowe, niezliczone opracowania i artykuły. Natomiast o jego żonach wspomina się niewiele, gdyż miały za zadanie tylko służyć królowi. Philippa Gregory próbuje odwrócić sytuację stawiając w centrum uwagi żonę króla,która nie miała zbytniego wyboru co do swojego losu.

                                         Koniec panowania Tudorów?

                    „Ostatnia żona tudora” ukazuje okres kilku miesięcy po pochowaniu piątej żony, kiedy to król Henryk VIII planuje już kolejne małżeństwo(z chęci posiadania potomstwa rodzaju męskiego). Wybór już starszego króla pada na owdowiałą Katarzynę Parr. Król za nic ma plany młodej kobiety, która również planowała już swoje dalsze życie z młodszym i przystojnym Tomaszem Seymourem.

                                          Wpływ kobiety na tyrana

                       Autorka ukazuje jak zbawienny wpływ na całe życie dworskie posiadała Katarzyna Parr. To właśnie ta kobieta była w stanie zjednoczyć rodzinę królewską, zgromadzić krąg uczonych na dworze królewskim. Jednakże zgubne dla młodej królowej jest poparcie dla reformy religijnej, co sprawia, że dworzanie chcący osiągnąć wielkie zaszczyty zaczynają spiskować przeciwko młodej królowej.

                       Książka świetnie wprowadza w okres historii Anglii stosunkowo mało znany dla szerszej liczby odbiorców. Powieść rewelacyjnie odzwierciedla emocje króla na samym początku, które później maleją wraz z nasilającymi się podszeptami dworzan oskarżających królową o herezję.

                                           Kim są czytelnicy?

                         Powieść niesamowicie wciąga dzięki zamiłowaniu autorki do dbałości o szczegół, gdyż zdobyła ona doktorat na Uniwersytecie Edynburskim i jest powszechnie znaną historyczką, a nie tylko pisarką. Warto zapoznać się z dziejami króla Henryka VIII u schyłku jego panowania, gdyż dzięki temu można poznać uczucie towarzyszące żonie tyrana i władcy absolutnego. Polecana wszystkim miłośnikom Tudorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>