30 paź

Doktor Strange – chirurg w służbie czarnej magii

Doktor Strange – chirurg w służbie czarnej magii.

Ojcowie Stephena Vincenta Strange‚a

W 1963 roku na łamach Marvel Comics zadebiutował nowy superbohater. Twórcami komiksu o Doktorze Strange‚u był oczywiście niezastąpiony Stan Lee oraz rysownik Steve Ditko. Strange Tales vol.1 #110 , bo taki tytuł nosił pierwszy numer, dał życie nietypowemu bohaterowi, który w późniejszym okresie odbił się echem w wielu innych zakątkach uniwersum Marvela.

Czarnoksiężnik po medycynie

Początki Stephena Strange‚a nie były wcale proste i nie miały w sobie wiele wspólnego z super mocami. Sprawy odmieniły się, gdy amerykański neurochirurg uległ wypadkowi samochodowemu na tyle poważnemu, że dalsza praca w tym zawodzie nie była możliwa. Żaden ze znanych medycynie sposobów nie był na tyle skuteczny, by w pełni naprawić uszkodzone nerwy Strange‚a.
Ulgę w cierpieniu przyniosła dopiero podróż w himalaje, na którą udał się, by odnaleźć cudotwórczego, tybetańskiego mnicha. Wplątał się w intrygę zakończoną zamachem na Pradawnego, który sam udaremnił. W dowód wdzięczności mnich mianował go swoim uczniem i tym sposobem Stephen Vincent Strange wkroczył na ścieżkę największego czarnego maga wśród marvelowskich superbohaterów.

Solidarność bohaterów

Niezwykła inteligencja, świetna kontrola umiejętności magicznych i opanowanie mocy starożytnych artefaktów to atuty, którymi dysponował nie tylko na łamach swojej serii. Doktor Strange wystąpił wielokrotnie w wielu innych komiksach związanych z bohaterami Marvela. Wspomagał swymi mocami takie sławy jak Spider-Man, Hulk, Ghost Rider, a także wiele grup zrzeszających herosów jak Fantastyczna Czwórka oraz Avengers. Komiksy Doktora Strange‚a ukazują się w róznych wersjach od roku 1963 aż do dziś i planowane nowe wydania ukazywać się mają do roku 2017. Choć skład autorski od początków serii wielokrotnie się zmieniał, ta wciąż cieszy się sporą popularnością także w Polsce.

Nie tylko na papierze

Komiksy o przygodach Strange‚a stały się też podstawą pod wiele innych dzieł ze stajni Marvela.
Pamięć o największym z Arcymagów powróciła wraz ze zbliżającą się premierą nowego filmu poświęconego Strange‚owi, który wejdzie na ekrany polskich kin już 26 października. Nie jest to jednak ekranowy debiut Doktora. Wystąpił on także w animowanych serialach Mega Spider-Man, Avengers: Zjednoczeni oraz Hulk i Agenci M.I.A.Z.G.I.

Pasjonaci Czarnoksiężnika, którzy chcieliby poczuć się jak sam Doktor Strange z pewnością docenią grę popularnego dewelopera produkcji Lego Traveller‚s Tales. Mowa oczywiście o Lego Marvel Super Heroes gdzie zasiądziemy za sterami ogromniej ilości bohaterów i złoczyńców Marvela przedstawionych w postaci sympatycznych ludzików Lego. Warto także zwrócić uwagę na Marvel: Avengers Alliance gdzie jako jeden z agentów znanej sympatykom komiksów S.H.I.E.L.D. ramie w ramie przeciwstawiamy się złoczyńcom.

Pozycja obowiązkowa
Doktor Stephen Vincent Strange to postać o ciekawa ze względu na swoją historię ”od zera do bohatera”. Warto się zagłębić w komiksy z jego udziałem, zwłaszcza że spaja on ze sobą wiele innych postaci i smaczków z całego uniwersum co ucieszy sympatyków Marvela a początkujących komiksiarzy zapozna z rozległym światem superbohaterów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>