29 paź

Miasto pod górą

Miasto pod górą

Wyobraźcie sobie miasto znajdujące się pod górskimi ruinami — pod Samotną Górą. Brzmi znajomo? Jeśli nie, to wiedzcie, że mowa jest o Trylogii Klątwy, autorstwa Danielle L. Jensen. W cyklu tych powieści mamy do czynienia z miastem trolli, które z powodu nałożonej na nich klątwy nie mogą go opuszczać. W efekcie owego uwięzienia w ludzkiej pamięci zatarło się wspomnienie o ich złowróżbnej magii — nie zmienia to jednak tego, iż nadal trwają i ciągle snują swe mroczne plany. Mamy już za sobą pierwszą księgę powieści (Porwana Pieśniarka), teraz nadchodzi czas na Ukrytą łowczynię…

O porwanej Pieśniarce…
Cécile de Troyes, kobieta z przepowiedni, porwana, uwięziona, a następnie poślubiona księciu Tristanowi. Pomimo tego, że jest ofiarą małżeństwa z przymusu, szczere uczucie kiełkuje i wkrótce wspólnie stawiają czoła politycznym intrygom. Jako księżniczka odnajduje w sobie zaskakujące pokłady siły i umiejętności pozwalające jej na stanie się nie tylko nadzieją zniewolonego społeczeństwa, lecz także uzdolnioną czarownicą. Cécile dąży do tego, by zmienić podziemne miasto — Trollus.

Ucieczka niczego nie rozwiązuje
W księdze II Cécile udaje się uciec — wbrew oczekiwaniom nie daje jej to upragnionego bezpieczeństwa i odcięcia od manipulacji trollego króla. Sytuację dodatkowo komplikuje, że jedyna osoba, która mogła wzniecić bunt wśród mieszkańców, została uwięziona i poddana sądowi. W efekcie tego wszystkiego, nawet będąc daleko od miasta Trollus, bohaterka dokłada wszelkich starań, aby odnaleźć czarownicę Anushkę, której udało się umykać trollom przez ostatnie pięć wieków. Czy Cécile uda się, czy też z łowczyni zostanie zwierzyną? Jak w zaistniałej sytuacji poradzi sobie Tristan, jej mąż, walczący z bezwzględną tyranią? Odpowiedzi znajdziemy na kartach tej księgi.

O snuciu powieści
Każdy z nas wie, że piękna historia to jedno, drugie to jak zostanie nam przedstawiona. Sięgając po opisywaną lekturę, spotkamy się ze sposobem narracji umożliwiającym jak najpełniejsze zagłębienie się w świat widziany oczyma głównych bohaterów. Dzięki temu, że narracja jest pierwszoosobowa (raz z perspektywy Cécile, a raz Tristana) jesteśmy świadkami ich wyborów, tego jak one same na nich wpływają. Dodatkowo, jako czytelnik, mamy pełną wiedzę na temat zdarzeń, które rozgrywają się, czy to w mieście, czy poza nim. Chociaż są rozdzieleni łączy ich wspólne pragnienie i są tak samo zdeterminowani, aby osiągnąć upragniony cel.

Ukryta łowczyni to książka o wartkiej akcji i wielu wątkach, które to odkrywamy wspólnie z bohaterami. Chociaż przedstawiony świat jest pełen magii i tajemnic, to tak jak i w naszym, za niektórymi motywami działań stoi walka o władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>