16 paź

Twóczość Rainbow Rowell

Kilka słów o autorce

Kim jest Rainbow Rowell? Na to pytanie spora część Czytelników nie będzie w stanie odpowiedzieć. Być może dlatego, że autorka ta nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce – co nie znaczy, że taką się nie stanie.

Rainbow Rowell urodziła się 24 lutego 1973 roku w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nebraska. Sama o sobie mówi, że jedynymi rzeczami, które wychodzą jej naprawdę dobrze, są pisanie i czytanie. Oczywistym jest więc, że swoją przyszłość związała z tworzeniem powieści. Jakie to działa ma na koncie i czy odniosły sukces?

Polskie wydania

W naszym kraju można zetknąć się z pozycją „Eleonora i Park”, opowiadającą o związku dwójki młodych osób. Brzmi banalnie i dosyć nudnie, prawda? Bo przecież ogromna liczba książek opisywała już to samo. Jednakże Rainbow Rowell przedstawiła głównych bohaterów i ich losy w taki sposób, że z miejsca podbili oni serce czytelników, którzy domagają się wręcz kolejnych część wspomnianej pozycji.

Drugim dosyć znanym dziełem autorki jest, również wydana w Polsce, „Fangirl”. Książka ta otrzymała została nominowana w plebiscycie Książka Roku 2015, prowadzonym przez znany portal recenzencki, a kategoria, do której omawiana pozycja trafiła, nazywała się Literatura młodzieżowa. Jednakże nie tylko młodzież i osoby w wieku szkolnym, czy też licealnym mogą sięgać po „Eleonora i Park”, czy „Fangirl”. Dzieła Rainbow Rowell są dziełami dla wszystkich i każdy Czytelnik odnajdzie w którymś z bohaterów cząstkę siebie.

W obecnej chwili na polskim rynku wydawniczym ukazała się druga część „Fangirl”, a raczej swoisty spin off, czyli wątek dotyczący jednego z bohaterów poprzedniej części. Tym razem książka traktować będzie o czarodzieju Simonie Snow. Już samo jego nazwisko jest ukłonem dla fanów serialu opartego na sadze innego autora, a mianowicie na „Grze o tron”, w którym to serialu jedna z ważniejszych postaci ma na nazwisko właśnie Snow.

Warto wspomnieć jeszcze o odrębnym dziele opisywanej autorki, mianowicie o pozycji pod tytułem „Załącznik”, która opowiada intrygującą historię kogoś, kto pracuje na stanowisku…”czytacza cudzych maili”. Dokładnie tak. Robi to po to, aby pilnować bezpieczeństwa danych innych osób. Co z tego wynika, Czytelnicy dowiedzą się już z książki, po którą warto sięgnąć. Tak samo zresztą, jak po inne pozycje Rainbow Rowell. Być może niedługo autorka ta stanie się tak samo popularna, jak chociażby J. K. Rowling, czy George R. R. Martin, którzy co prawda tworzą literaturą nieco odmiennego gatunku, jednakże w bardzo szybkim tempie zdobyli dusze tych, którzy kochają naprawdę dobre pozycje czytelnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>